Keramika pro vaření v ohni
Protože s dětmi vyrábíme užitkovou keramiku tak, jak jí vyráběli lidé lesní kultury před stovkami let, chceme jí samozřejmě vyzkoušet i v praxi. Vaření v keramice má svoje specifika a tak se sluší napsat pár slov k vaření v keramice na ohni.
Keramické nádoby jsou k vaření na ohni používané od pradávna a kdo si jednou uvaří vývar v keramice, už se jen málokdy vrátí zpátky ke kovu. Hliněný střep má sice určitou míru nasákavosti, ale u tenkostěnné keramiky se nejedná o žádné ztráty. Vaření je snadné, je ovšem dobré dodržovat některé zásady. Které to jsou? Plameny by neměly šlehat výše, než je hladina tekutiny v nádobě. Vytváří se tzv. tepelné rázy, kde se chladnější část nádoby nad hladinou náhle rozpálí a protože není chlazena tekutinou, dochází k tepelným výkyvům, což je pro hlínu to nejhorší. Stejně tak je tomu v případě ponoření kovu do horkého vývaru. Dojde k prudkému ochlazení, což může mít za následek prasknutí nádoby, proto nikdy nepoužívejte k míchání kovové předměty, ale pouze dřevěné. Já používám např. naběračku z tykve. Dokud je v nádobě horký vývar, drží si keramika svoji teplotu a jídlo tak zůstane dlouho teplé, pokud je však nádoba prázdná, překvapivě rychle vychladne. Přesto mějte na paměti, že urychlovat proces chladnutí není pro keramiku dobrý nápad, všechno má svůj čas. Dobrých termoregulačních vlastností hlíny dosáhneme díky vyváženému poměru hlíny a ostřiva. Tím se rázové teplotní šoky eliminují a při správném zacházení k prasknutí nádoby nedojde. My ostříme hodně, proto naše keramika snese i hrubější zacházení a lze v ní vařit i ve vysokých plamenech. Kdo má ale rád silný a dobrý vývar, bude vařit v uhlíkách a rád si počká. Jak bylo řečeno: všechno má svůj čas.
Náš text by nebyl úplný, kdybych nezmínil čištění keramiky. V tom často lidé chybují a pokouší se hrnce čistit chemickými přípravky. Ačkoliv nemusíme být ve všem zcela původní, primitivní postupy jsou často nejefektivnější a překvapují svojí jednoduchou účelností. Inu primitivní neznamená hloupý, anóbrž jednoduchý. A v jednoduchosti je síla. Jak tedy na čištění keramiky?
Po nějaké době používání nádoby v ohni se hliněný střep zvenčí zcela pokryje uhlíkem a nádoba zčerná. Má to svoje výhody, nejen, že to hezky vypadá, ale uhlík dokonale zalepí veškeré póry nádoby a ona tak neprotéká a nedochází k žádným úbytkům tekutiny v nádobě.Stane se ovšem, že se nám jídlo v hrnci přichytí, zejména pokud vaříme různé kaše a uvnitř hrnce pak zůstane černý flek, nebo více míst s fleky. Zde už uhlík tolik parády nenadělá. Také se může stát, že vlhký hrnec včas nevyndáme po návratu z lesa a on zůstane zapomenut v bedně a chytí plíseň. To už je skutečná nepříjemnost. Jak tedy nádoby perfektně vyčistit? Jedině ohněm. Nepoužívejte žádné chemické prostředky a čističe a vždy nejprve hledejte ty nejstarší technologie, ony totiž fungují spolehlivě. Pokud prázdnou nádobu vložíte do ohně, plameny dokonale očistí veškerý povrch, jak zvenčí, tak uvnitř. Nádoba se rozpaluje na tak vysokou teplotu, že oheň dokonale spálí veškeré spóry plísní i jiné nečistoty a nádobě tak vrátí její původní nedotčenou podobu. Nevýhodou je, že přijdeme o uhlíkový povlak a póry tak budou znovu prostupné. Pro táborníky, kteří vaří často je to však jen drobná komplikace, brzy se vše vrátí k normálu. Osobně k mytí ohněm přistupuji jen v nejnutnějších případech a nádoby nechávám vyschnout okamžitě po jejich vyprázdnění a vypláchnutí vodou z potoka.
P.S.: Při čištění v ohni dávejte pozor na vyndavání nádoby z ohně, její teplota je opravdu vysoká, pokud si nevěříte, nechte raději oheň dohořet a nádobu v ohništi alespoň trochu vychladnout.